Takip Edin

Eğlenceli

Erzincan Kemaliye ve Taş Yol Serüveni

Erzincan Kemaliye ve Taş Yol Serüveni

3,5 yıldır Sivas’ta yaşıyorum, İç Anadolu kültürüne yeterince hakim oldum. Gerek iklimin sertliğinden dolayı gerekse kültür geçişlerinin az olmasından dolayı biraz daha serttir, değişime mesafelidir. Bölgeden olmadığınız anlaşıldığında yabancı gözlerle daha sık karşılaşabilirsiniz. Kemaliye’yse ulaşımı çok zor bir bölge olmasına rağmen ilçeye girmemizden çıkışımıza kadar bisikletli, kasklı, paspal halimizi gören gencinden yaşlısına göz teması kurduğumuz herkes “hoşgeldiniz” demiş ve bir ihtiyacımız olduğunda çözmek için uğraşmış çözemediğinde hemen bir yerleri arayıp yol göstermiştir.

nabersiniz.com

Keban barajının hayat verdiği ilçede dut, ceviz, incir, çınar ağaçlarını bir arada görüp yeşilin binbir tonuyla bir arada olabilirsiniz. Konaklarını aslına uygun olarak restore edip betonlaşmaya karşı direnmektedirler ve kültürlerini korumak için yoğun çaba sarf etmektedirler. (Doğu Karadeniz’i maalesef diyerek anlatmaktadırlar) Butik otel olarak kullanılan Kemaliye Konağı’nın işletmecisiyle sohbet ederken tur otobüslerinin bölgeye gelmesinden çok memnun olmadıklarını, otobüsler ayrıldıktan sonra bıraktıkları çöplerin bölgeye saygısızlık olduğunu bunun yerine bisikletli, motorlu, sırt çantalı gezginler veya bulunduğu ortama saygılı turistleri tercih ettiklerini söyledi. Malesef Arap sermayesi bölgeye girmek için taciz etmeye başlamış. Beraber çalıştıkları emlakçılar İstanbul’dan sık sık gelip yüksek meblağlar teklif ediyorlarmış.

Erzincan Kemaliye ve Taş Yol Serüveni 4

Bölgenin dokusunu bozdurmamak için direndiklerini de ekledi. Yeni yetişen nesili de bilinçli yetiştirmek için çöp toplama veya benzer etkinliklerde sık sık düzenleniyormuş. Eski ismi “Eğin” olan ilçe Kurtuluş Savaşı zamanında Mustafa Kemal’e destek olmak için kendi istekleriyle ismini “Kemaliye” olarak değiştirtmişlerdir. Bölgeyi İç Anadolu’ya bağlamak amacıyla 137 yılda tamamen el emeğiyle yapılan ana parkurun 8 km olduğu 7 metre genişliğinde Taş Yol’a ve Karanlık Kanyon’a sahiptir. Macera severler için Taş Yol ve Karanlık Kanyon’da bir çok aktivite vardır ve imkanı olanların gittiklerinde “iyi ki” diyerek ayrılacağı güzel bir ilçemizdir.

Erzincan Kemaliye ve Taş Yol Serüveni (2)
nabersiniz.com

Yazar :

burcinovski
nabersiniz.com
Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pöpüler Başlıklar